Open menu
bip na www UONET+ zaloguj sie UONET+ dostep do edziennika UONET+ obejrzyj filmy Erasmus GI DeutschPlus GI mini SAVE 20200715 121541 projekt mini tablica 600 x 400 mm kafelek office 365 Rekrutacja 2023 2024

ZOBACZ FILMY PROMUJĄCE NASZĄ SZKOŁĘ

FILM PROMOCYJNY

TECHNIK PROGRAMISTA

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA

KIERUNKI MECHANICZNE

KIERUNKI ŻYWIENIOWE
djembed djembed djembed djembed

20230313 111511„Nauczycielem jest ten kto potrafi z trudnych rzeczy uczynić łatwe” - tymi słowami R.W. Emersona można podsumować pracę zarówno nauczycieli szkolnych jak i akademickich, z którymi przyszło nam się spotkać podczas wyjazdu do Szczecina na Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny.

Uczniowie klas najwyższych programowo z technikum żywienia i usług gastronomicznych uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych i wykładzie z elementami warsztatów, na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa w Szczecinie. Spotkanie naukowe zostało zorganizowane w porozumieniu ze Szczecińskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. W pierwszej części spotkania, pod czujnym i pomocnym okiem adiunktów Katedry Bioinżynierii Środowiska Wodnego i Akwakultury, uczniowie poznali sekrety laboratorium chemii organicznej. Wiedzą chemiczną dzielili się z uczniami: dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek prof. ZUT, dr hab. inż. Małgorzata Bonisławska prof. ZUT oraz dr inż. Agnieszka Rybczyk. Uczniowie w trakcie zajęć samodzielnie przeprowadzili reakcje mające na celu poznanie właściwości, wykrywanie i oznaczanie wybranych związków organicznych takich jak: estry, kwasy karboksylowe, aldehydy, ketony, aminokwasy, peptydy, białka. W drugiej części spotkania wysłuchali ciekawego i jakże aktualnego wykładu na temat niekonwencjonalnych źródeł białka zwierzęcego jakim są owady. Zajęcia poprowadził dr hab. inż. Marek Kotowicz, prof. ZUT z Katedry Technologii Mięsa, który przedstawił najczęściej spożywane na świecie gatunki owadów jadalnych, a także potencjalne korzyści zdrowotne, ekonomiczne i środowiskowe wynikające ze stosowania owadziej diety. W części praktycznej, uczestnicy warsztatów mieli nie lada gratkę - mogli pokonać własne uprzedzenia i spróbować owadzich specjałów takich jak chipsy przygotowane na bazie sproszkowanych owadów czy po prostu chrupiących świerszczy. Na koniec dr inż. Marcin Biernaczyk oprowadził nas po wydziałowym Muzeum Ichtiologicznym, opowiadając ciekawostki świata wodnego.

Celem naszej wizyty było zapoznanie abiturientów z możliwą dalszą ścieżką rozwoju naukowego. Podpowiadamy: wiedza zdobyta w ZS5 stanowi niebagatelny fundament do podjęcia dalszej nauki na kierunkach pokrewnych naszym profilom. Zachęcamy maturzystów do zapoznania się ofertą edukacyjną na stronie https://wnozir.zut.edu.pl/.