IMG 20220325 140224Drugie półrocze w naszej szkole to, oprócz nauki w szkolnych ławach, również czas wzmożonego doskonalenia umiejętności uczniów w zakresie praktycznej nauki zawodu. Młodzież na terenie szkolnych warsztatów i w zakładach pracy uczy się jak w praktyce stosować wiedzę teoretyczną zdobytą w salach lekcyjnych.

Nasi uczniowie mają do dyspozycji pracownie samochodowe wyposażone w niezbędny sprzęt diagnostyczny, pracownię połączeń spoczynkowych, obróbki ręcznej, mechanicznej, a także pracownię do nauki obsługi i regulacji silników. Istotnym uzupełnieniem wiedzy i umiejętności praktycznych jest możliwość odbywania praktyk zakładowych. Nasi wychowankowie uczą się w firmie „Zawadzka” sp. z o. o. współpracującej z takimi producentami maszyn jak: Massey Ferguson, Kuhn, Manitou, Bednar czy Samson. Odbywają praktyki także w gospodarstwie rolnym „DUTCH FARMERS” sp. z o.o. którego profil produkcyjny obejmuje uprawę: pszenicy, buraków cukrowych, ziemniaków i kukurydzy; firma zajmuje się również pośrednictwem w kontaktach handlowych z Holandią. Szkoła organizuje także praktyki w firmie „Agro-Sieć maszyny” będącej dystrybutorem światowej marki amerykańskiego producenta maszyn i pojazdów rolniczych „John Deere”. Firma rozwija się dynamicznie i zajmuje się nie tylko handlem maszynami nowymi i używanymi, ale również naprawami i przeglądami serwisowymi. Na zdjęciach możemy oglądać prace wykonywane przez naszych uczniów w zakładach i na terenie warsztatów szkolnych. Zakres tych prac jest bardzo szeroki – najczęściej obejmuje on demontaż różnego rodzaju podzespołów, czyszczenie i mycie części, wstępną ich weryfikację, różnego rodzaju naprawy: regenerację połączeń spawanych, wymianę lub regulację połączeń śrubowych, montaż naprawionych lub nowych podzespołów maszyn.
Tekst i foto - Sylwester Bieńkowski