Open menu
bip na www UONET+ zaloguj sie UONET+ dostep do edziennika UONET+ obejrzyj filmy Erasmus GI DeutschPlus GI mini SAVE 20200715 121541 projekt mini tablica 600 x 400 mm kafelek office 365 Rekrutacja 2023 2024

ZOBACZ FILMY PROMUJĄCE NASZĄ SZKOŁĘ

FILM PROMOCYJNY

TECHNIK PROGRAMISTA

TECHNIK OCHRONY ŚRODOWISKA

KIERUNKI MECHANICZNE

KIERUNKI ŻYWIENIOWE
djembed djembed djembed djembed

IMG 20230420 094710Od 4 kwietnia 2023r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Sp. z o. o. w Stargardzie testuje nowy autobus przegubowy o napędzie elektrycznym.

Autobus ten wyprodukowany został przez firmę MAN pod nazwą: Lion’s City 18 E.

Jest to wyjątkowy pojazd, który na targach w Hanowerze otrzymał tytuł „Bus of the Year 2023″.

Dzięki staraniom dyrektora naszej szkoły – pana Krzysztofa Bielskiego, oraz uprzejmości Dyrekcji MPK Stargard – uczniowie klas 3C i 3A mogli wziąć udział w edukacyjnej wycieczce przybliżającej szczegóły techniczne nowego autobusu. 20 kwietniaudaliśmy się na teren Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Stargardzie, gdzie zostaliśmy serdecznie przywitani przez prezesa zarządu – pana Jana Gumułę. Zawiłości rozwiązań konstrukcyjnych i szczegóły techniczne pojazdu odkrywali przed uczniami przedstawiciele MPK – panowie: Ireneusz Żebrowski - kierownik serwisu oraz Sławomir Lewandowski - dyrektor do spraw technicznych. Nad bezpieczeństwem i owocną edukacją czuwali nauczyciele praktycznej nauki zawodu – panowie: Michał Stasiak, Bogdan Olszewski, Dariusz Tomaszewski, Marcin Kapczyński i Sylwester Bieńkowski.  Zostaliśmy oprowadzeni po hangarze, w którym znajdował się testowany autobus, przy okazji zdobywając olbrzymie ilości informacji dotyczących szczegółów technicznych tego pojazdu. Mogliśmy zadawać oprowadzającym nas specjalistom dziesiątki pytań, na które z chęcią udzielali fachowych odpowiedzi. Dzięki nim dowiedzieliśmy się, że: autobus ma 18 metrów długości, 3,3m wysokości, że prędkość maksymalna to 80 km/h i że do przejechania 100 km potrzebuje 130 KWh energii, a baterie umieszczone są również w… suficie! Ponadto silnik tego wehikułu nie potrzebuje żadnej skrzyni biegów i cały zakres prędkości wytrzymuje na jednym przełożeniu. To oczywiście tylko kilka wyrywkowych przykładów, gdyż zaspokojenie naszej ciekawości wymagało od oprowadzających nas przewodników znacznie większego wysiłku i cierpliwości za co serdecznie dziękujemy!

Po części edukacyjnej nadszedł czas na przetestowanie elektrycznego cudu techniki. Start silnika przypominał rozruch turbin samolotu, po czym nastała cisza, a pojazd płynnie i łagodnie ale też z dużą mocą i dynamiką zaczął nabierać prędkości. Jazda była bardzo komfortowa, wnętrze bardzo eleganckie z futurystycznym oświetleniem. Trzeba powiedzieć, że fachowcy od designu z firmy MAN naprawdę zrobili dobrą robotę! Na zakończenie przejażdżki dowiedzieliśmy się się od niego, że zasięg podawany przez komputer pokładowy w zasadzie w ogóle się nie zmienił, mimo iż przejechaliśmy ponad 2 km! Dzieje się tak dlatego, że auto potrafi odzyskać sporą część energii w czasie hamowania na przystankach lub zjazdach z górki.

Wycieczka zapewniła wszystkim mnóstwo doznań estetycznych oraz sporą porcję wiedzy.

Jeszcze raz dziękujemy prezesowi MPK – panu Janowi Gumule, oraz dyrektorowi naszej szkoły – panu Krzysztofowi Bielskiemu za zorganizowanie tej świetnej wycieczki edukacyjnej i umożliwienie nam wzięcia w niej udziału.

Sylwester Bieńkowski