UONET+ zaloguj sieUONET+ dostep do edziennikaUONET+ obejrzyj filmyBEZ DATY page 001

XXIII Turniej Przyrodniczy dla gimnazjalistów

DSC 0248   Kolejna, w tym roku XXIII edycja Turnieju Przyrodniczego dla gimnazjalistów z powiatu stargardzkiego, odbyła się we wtorek 24 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół nr 5.

Celem konkursu było wdrażanie do aktywności na rzecz ochrony środowiska, przedstawienie tematyki dotyczącej ekosystemów rzecznych na przykładzie rzeki Iny z uwzględnieniem wędrówek organizmów wodnych. Po uroczystym otwarciu turnieju przez Dyrektor Szkoły – panią Jolantę Kawszyn, uczestnicy obejrzeli film przybliżający zagadnienia związane z różnorodnością działań podejmowanych na rzecz dorzecza rzeki Iny. Następnie głos zabrał Pan Marcin Budniak, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Iny i Gowienicy, który w bardzo przystępny sposób opowiedział młodzieży o efektach i szansach jakie przyniósł przyrodzie i mieszkańcom tych terenów projekt „Niebieski Korytarz Iny”. Uczestnikami turnieju były czteroosobowe drużyny ze Szkół Podstawowych: nr 3, nr 10, nr 11 ze Stargardu oraz z Marianowa i Reptowa. W zmaganiach turniejowych wzięli udział również, w ramach programu pilotażowego, uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 1. Uczestnicy kolejnej edycji konkursu rozwiązywali zadania testowe, wykazali się umiejętnościami czytania mapy i rozpoznawali gatunki ryb i roślin chronionych występujących w dorzeczu Iny. Artystyczne talenty i pomysłowość młodzież ujawniła podczas rysowania plakatów na temat: „Walory turystyczne rzeki Iny”. Nauczyciele wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Dorzecze Iny”, które poprowadzili: pani Lilianna Janeczek – metodyk ds. biologii i przyrody PODN w Stargardzie, pan Zdzisław Nowak – konsultant ds. edukacji ekologicznej i przyrodniczej ZCDN w Szczecinie oraz pan Marcin Budniak. Konkursowe współzawodnictwo szkół zostało uhonorowane nagrodami książkowymi, rzeczowymi, dyplomami oraz podziękowaniami dla opiekunów, które wręczyli: Dyrektor Szkoły pani Jolanta Kawszyn oraz zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Stargardzkiego pani Magdalena Kukulak. Pan Marcin Budniak nagrodził zwycięzców upominkami ufundowanymi przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Gowienicy. Tegoroczne zwycięskie zespoły to: Szkoła Podstawowa nr 3 - I miejsce, Szkoła Podstawowa w Reptowie - II miejsce i Szkoła Podstawowa w Marianowie – III miejsce. Laureatem nagrody głównej – Pucharu XXIII Turnieju Przyrodniczego, została drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Stargardzie. Na szczególną pochwałę i uznanie zasłużyli siódmoklasiści z SP nr 1, którzy wykazali się wiedzą dorównującą najlepszym. Dodatkową atrakcją turniejowego spotkania młodzieży była wystawa hodowli ślimaka olbrzymiego, którą zajmuje się uczennica Lidia Kasicka z klasy II Tż. Dopełnieniem spotkania była oprawa muzyczna – piosenki w wykonaniu Gabrieli Mrozek z kl. II Tż oraz słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów. Całą imprezę zorganizowały nauczycielki: Mirosława Ćwirta, Monika Nowicka-Chorągiewicz, Ewa Przybylska wraz z uczniami klas II i III Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz klasy I C – Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcącej w zawodzie cukiernik.