UONET+ zaloguj sieUONET+ dostep do edziennikaUONET+ obejrzyj filmy

LEKCJE Z TOLERANCJI !

folderthumb   21 lutego i 16 marca 2018 r. odbyły się zajęcia z młodzieżą szkolną związane z Hejtem w Internecie.

Z wykładów połączonych z projekcją multimedialną skorzystało wiele szkół, lecz tylko Zespół Szkół nr 5 im. T. Tańskiego zdecydował się na przeprowadzenie szeregu spotkań, które objęły wszystkie klasy. Większość uczniów była świadoma występowania zjawiska przemocy nie tylko w Internecie, ale również w szkole czy w miejscu pracy. Przeważająca liczba uczniów miała kontakt z Hejtem (czasem dotykał ich bezpośrednio, czasem ich przyjaciół czy znajomych). Część z nich spotkała się z dotkliwymi konsekwencjami, część po raz pierwszy usłyszała jak sobie z nimi radzić lub jak pomóc innym. Ale przede wszystkim uczestnicy uczyli się empatii, czyli zrozumienia jaką krzywdę można wyrządzić przemocą słowną, która jest mocno rozprzestrzeniona w Sieci (i nie tylko), tak by nie popełniać tego błędu, oraz jak walczyć z Hejtem, którego jesteśmy świadkami. Wszystkich uczestników łączyła ogromna wiedza i osobiste przeżycie Hejtu. Nie wszyscy jednak wiedzieli jak można pomóc sobie lub innym z tym doświadczeniem. Przekazaliśmy tym samym wiedzę, która jest ważna, by uniknąć w przyszłości konsekwencji, które czasem prowadzą do tragedii. Współpraca ZS nr 5 z Książnicą Stargardzką ukazała, że biblioteka jest nie tylko bardzo ważną instytucją uczestniczącą w rozwoju kulturalnym, ale także wspierającą rozwój młodego pokolenia.

Prowadząca zajęcia: bibliotekarka działu pedagogicznego Książnicy Stargardzkiej Pani Kornelia Złotnicka.
Organizator: Marzenna Sztuba pedagog Zespołu Szkół nr 5 im. T. Tańskiego