Dzień Edukacji Narodowej

IMG 1035Dzień Edukacji Narodowej to coroczne święto, które przypada w pierwszej połowie października. Obchodzimy je zawsze 14 października. Warto wiedzieć, że Dzień Edukacji Narodowej to to samo święto co Dzień Nauczyciela. Nazwa Dzień Nauczyciela jest potoczną, częściej używaną.
Dzień Edukacji Narodowej 2020 – historia święta

Data Dnia Edukacji Narodowej jest stała od… 1773 roku. Wtedy to powstała Komisja Edukacji Narodowej. Instytucja została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
Data Dnia Edukacji Narodowej upamiętnia więc powstanie jednej z ważniejszych instytucji podczas rozbiorów Polski.
Tego dnia w szkołach odbywają się apele, uroczyste akademie, przedstawienia.
W naszej szkole były życzenia, kwiaty, miłe słowa, słodkości. Kilka chwil poświęciliśmy na krótki konkurs o historii naszej szkoły. Przypomnieliśmy sobie przysłowia polskie. Życzenia dla nauczycieli nie były tuzinkowe, uczniowie napisali je sami:

„Nauczycielu Drogi, czy nie bolą Cię nogi?
Zasiądź w fotelu nasz przyjacielu i do tablicy wzywaj niewielu.”

„Nauczycielu ukochany, jedynkowe leczysz rany,
kiedy dwójka nam się zdarzy, uśmiech gości nam na twarzy
...chociaż trójka nam się marzy.
Czwórki, piątki, szóstki z plusem z Waszym uśmiechem są dla nas bonusem!
Szczęścia, zdrowia i słoneczka
niech Wam sukcesów płynie rzeczka!”