UONET+ zaloguj sieUONET+ dostep do edziennikaUONET+ obejrzyj filmyBEZ DATY page 001Erasmus

II EUROPEJSKI TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH SZKOLENIE Z ZAKRESU DIAGNOSTYKI KOMPUTEROWEJ POJAZDÓW - OBD II

IMG 20181108 143504   Europejski tydzień umiejętności zawodowych to projekt Komisji Europejskiej, której celem jest zwiększenie atrakcyjności kształcenia i szkolenia zawodowego. Chcąc propagować przedsięwzięcie zostały przeprowadzone w naszej szkole szkolenie dla klasy II a z obsługi diagnostyki komputerowej pojazdu. Zajęcia prowadził Pan Michał Stasiak.

OBD II - w dosłownym tłumaczeniu: diagnostyka pokładowa poziomu drugiego. Interfejs OBD I powstał na początku lat 90. Celem wprowadzenia jednego standardu, była możliwość szybkiego diagnozowania usterki, która może wpłynąć na wzmożone wydzielanie przez samochód substancji szkodliwych dla środowiska. Standard OBD II wprowadzany był stopniowo, dlatego zdarza się, że niektóre starsze samochody mogą obsługiwać ten standard, mimo, że prawnie producent nie był jeszcze zobligowany do jego wprowadzenia. Uczniowie zapoznali się z czynnościami potrzebnymi do wykonania diagnostyki sterowników. Pracowali na module diagnostycznym KTS 520 bazującym na aplikacji Bosch ESI[tronic]. Moduł taki podłączony do komputera PC tworzy system diagnostyczny. Uczniowie w prosty sposób mogli odczytać kody błędu silnika i je skasować. Oprócz diagnostyki silnika, sprawdzali szereg danych, w czasie rzeczywistej pracy silnika. Uczniowie z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem przeprowadzali kolejne etapy diagnostyki.