UONET+ zaloguj sieUONET+ dostep do edziennikaUONET+ obejrzyj filmyBEZ DATY page 001Erasmus

VI Bieg Niepodległości

DSC09348„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – te słowa Józef Piłsudskiego wyjątkowo głośno wybrzmiały w czwartkowy, listopadowy wieczór.

Już od sześciu lat społeczność Zespołu Szkół nr 5 organizuje Bieg Niepodległości, na który zaprasza przyjaciół i sąsiadów z Osiedla Lotnisko. W tym roku w imprezie brało udział około 130 osób. Półtorakilometrowy bieg poprowadzili nauczyciele wf: A. Postawa i Sz. Gessner, za nimi ruszyli biegacze, kijkarze i spacerowicze, którzy przyprowadzili bliskich, znajomych a także ulubione czworonogi; ramię w ramię przemierzali trasę amatorzy i profesjonaliści tacy jak Mariusz Malec, przedstawiciele grupy „Stargard-ja się nie ścigam” oraz Stargardzkiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki. Po powrocie na teren szkoły wszyscy odśpiewali hymn oraz wysłuchali wystąpienia wicedyrektora J. P. Borkowskiego, prezentującego historyczny wymiar odzyskania przez Polskę niepodległości. Wypowiedź ta została uzupełniona śpiewem G. Mrozek oraz wystąpieniem D. Szulca, czytającego słowa J. Piłsudskiego. Podsumowaniem części oficjalnej było zakopanie kapsuły pamięci, metalowego pojemnika wykonanego przez uczniów i p. K. Bielskiego, p. J. Kociuby i p. A. Zielińskiego. Kapsuła zawierała informacje o współczesności (dokumenty, akty prawne, zdjęcia i prace uczniów), przeznaczone dla przyszłych pokoleń; zawartość kompletowali dyrektor J. Kawszyn, wicedyrektora J. P. Borkowski i p. J. Żurawska-Ubych, miejsce umieszczenia kapsuły zostało oznaczone pamiątkową płytą, wykonaną przez p. A. Popiołka z uczniami. Na koniec zapalono znicz pod Dębem Pamięci. Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, o które zatroszczyła się p. J. Suleja.
Następnie wszyscy przeszli do przygotowanego przez p. T. Chmielewskiego i uczniów klasy II A ogniska, przy którym można było się ogrzać, porozmawiać oraz spróbować przysmaków z grilla przygotowanych przez p. R. Kępską oraz uczniów z klasy IIC i IITż. Na deser uczniowie klas żywieniowych pod opieką p. D. Kujawskiej, D. Puchniarskiej i M. Samujło przygotowali biało-czerwone słodkości.
Nowym elementem tegorocznych obchodów były dekoracje w barwach narodowych w oknach sal lekcyjnych oraz świecący napis ”Sto lat Polsko” wykonany przez p. K. Bielskiego i uczniów ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy .
Taki jest nasz sposób na uczczenie wyjątkowego święta narodowego, pamiętanie o przeszłości i celebrowanie teraźniejszości.